Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Topic pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
1155 replies to this topic

#1153
Alekkx

Alekkx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2018
Va salut , am o navigatie Edonav EDT-E400 cu final audio Tda7388 si de cateva zile se aude foarte distorsionat . Daca ating cu degetul pe pinul de intrare a semnalului se aude bine , sa fie Tda-ul defect ?
Am alimentat navigatia cu o sursa externa de 11v si se aude bine cateva minute pana se incinge finalul , apoi incepe sa distorsioneze foarte tare .

Va multumesc .

#1154
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostAlekkx, on 22 iulie 2021 - 11:36, said:

Daca ating cu degetul pe pinul de intrare a semnalului se aude bine
Care pin de intrare? Că TDA7388 are 4 - 11, 12, 14, 15:

View PostAlekkx, on 22 iulie 2021 - 11:36, said:

Am alimentat navigatia cu o sursa externa de 11v si se aude bine cateva minute pana se incinge finalul
Dacă la 11V se încinge, ce face la 14V? Ia foc? L-ai alimentat cumva fără radiator?

Attached Files


Edited by Mircel, 22 July 2021 - 19:12.


#1155
Alekkx

Alekkx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2018
Am alimentat cu 11v ca sa fie un timp mai lung de incalzire si sa vad daca la aceasta tensiune distorsioneaza imediat , ceea ce nu sa intamplat .
Am pus degetul pe conzii c1,c2,c3,c4 acestia sunt intrarile de semnal .
Din ce am studiat , se pare ca problema ar fi conzii c5 si c6 de pe pinii 10 si 16 .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WetbnOhm-m4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema la mine este ca C5 de pe pinul 16 este  inseriat cu o rezistenta (amandoua fiind smd ) apoi pus la masa .
Gresesc cumva afirmand ca Tda-ul nu ar avea nimic ?

#1156
Alekkx

Alekkx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2018
Se pare ca am avut dreptate , dupa cum spuneam si in postul de mai sus  C5 este inseriat cu o rezistenta de 470 omh si apoi pus la masa .
Am scos rezistenta de pe placa ca era mai accesibil la deslipit si am pus un cond 474 ( 0,47 uf ) de poliester pe pinul 16 si masa .
Se aude frumos , sunet clar pana la volum de 23 dupa care incepe sa distorsioneze usor .
Acum nestiind ce valoare avea condul de pe placa , ma gandesc sa inseriez condul C5 474 cu un semireglabil de 1k si sa mai ajustez putin , dupa care sa-l schimb cu o rezistenta fixa .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate